5 rzeczy, których nigdy nie należy sprzątać odkurzaczem

Kategoria:

Opis

Odkurzacze stały się koniecznością w naszych domach, biorąc pod uwagę rosnącą ilość zanieczyszczeń w pomieszczeniach. Poręczne urządzenia ułatwiają czyszczenie twardych powierzchni, kanap, łóżek i tapicerki z najgorszych rozlanych płynów, kiedy ich potrzebujesz. Wraz z postępem technologii, można kupić jedne z najlepszych odkurzaczy w Indiach, które pomagają w czyszczeniu różnych powierzchni z łatwością.

Choć odkurzacz jest wszechstronnym narzędziem, nie można go używać do czyszczenia wszystkiego, co rozlewa się na podłodze. Niezależnie od tego, czy używasz odkurzacza bezworkowego czy workowego, istnieją pewne rzeczy, których nigdy nie należy czyścić za pomocą odkurzacza. Na tym blogu omawiamy pięć przedmiotów, których nigdy nie należy czyścić odkurzaczem.

Czyszczenie mokrych powierzchni

Jeśli używasz zwykłego odkurzacza, nie popełniaj błędu polegającego na zbieraniu wody z powierzchni. Przejechanie odkurzaczem po rozlanej wodzie może doprowadzić do porażenia prądem, a także spowodować poważne uszkodzenie urządzenia. Ponadto, czyszczenie pojemnika lub worka odkurzacza będzie kłopotliwe.

Istnieją specjalnie zaprojektowane odkurzacze do pracy na mokro i sucho, które mogą łatwo czyścić wodę bez porażenia prądem, tworzenia bałaganu lub uszkadzania urządzenia. Odkurzacze te są również stosunkowo niedrogie i stanowią świetny dodatek do czyszczenia mokrych powierzchni.

Zbieraj kawałki szkła

Kolejną niebezpieczną rzeczą, której należy unikać, jest czyszczenie szkła za pomocą odkurzacza.

Jeżeli używasz odkurzacza z workiem, kawałki stłuczonego szkła mogą przebić worek odkurzacza, co prowadzi do kosztownej naprawy. Ponadto kawałki szkła mogą również dostać się do węża lub porysować wnętrze odkurzacza. W związku z tym do czyszczenia stłuczonych szyb zamiast odkurzacza zaleca się używanie miotły.

Zbieranie gorącego popiołu

Kolejnym błędem popełnianym przez wielu z nas jest używanie odkurzacza do sprzątania popiołów. Należy bezwzględnie unikać sprzątania popiołów za pomocą odkurzacza. Popioły te zatrzymują drobne cząsteczki i ciepło, które mogą uszkodzić urządzenie.

Pozwól popiołom ostygnąć, zanim użyjesz odkurzacza do zebrania popiołu z podłogi. Zamiast używać zwykłego odkurzacza, należy użyć odkurzacza do czyszczenia na mokro/sucho.

Sprzątanie kosmetyków

Jeśli zbierasz kosmetyki rozsypane podczas przygotowywania się do pracy w biurze, musisz natychmiast przestać to robić. Kosmetyki takie jak szminki, cienie do powiek, tusze do rzęs lub inne popularne kosmetyki do makijażu należy zbierać za pomocą miotły zamiast odkurzacza. Te przedmioty mogą się rozmazać, uszkodzić wykładzinę, dywany i inne części domu.

Czyszczenie twardych przedmiotów

Wielu z nas ma tendencję do używania odkurzacza, aby wyczyścić mały kamyk lub grosz upuszczony na podłogę za pomocą odkurzacza. Jest to jednak duży błąd, ponieważ twarde przedmioty powodują poważne uszkodzenia wnętrza odkurzacza. Małe kamyki lub grosze mogą utknąć w miejscach w odkurzaczu, które mogą być trudne do usunięcia. Dlatego warto unikać ryzyka zbierania twardych przedmiotów za pomocą odkurzacza.

Czego jeszcze nie należy odkurzać?

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, jest jeszcze kilka innych, których nigdy nie należy odkurzać. Niektóre z nich są wymienione poniżej

  • Monety

Odkurzanie przedmiotów takich jak monety może uszkodzić małe części odkurzacza. Monety mogą uszkodzić wewnętrzne części odkurzacza. Dlatego przed rozpoczęciem odkurzania należy sprawdzić, czy na podłodze nie ma twardych przedmiotów i zebrać je przed odkurzaniem.

  • Długie włosy

Odkurzanie włosów, które kończą się na dywanie lub leżą na podłodze jest całkowicie w porządku, jednak unikaj sprzątania sterty włosów. Może to spowodować zapchanie odkurzacza i uniemożliwić jego efektywną pracę. Najlepszy przykład można zobaczyć w salonach, gdzie włosy są zamiatane za pomocą miotły, a nie odkurzane.

  • Soda oczyszczona

Soda oczyszczona bardzo szybko wchłania wilgoć, a odkurzanie jej może zatkać pory worka odkurzacza. Może nawet zablokować filtr HEPA, zmniejszając tym samym wydajność odkurzacza. Nie tylko to, ale może również zmniejszyć siłę ssania, co spowoduje słabe działanie.

Kilka ostatnich słów

Odkurzacz jest przydatnym urządzeniem do sprzątania domu, jednak są pewne rzeczy, których nie powinno się sprzątać odkurzaczem. Czyszczenie tych przedmiotów za pomocą odkurzacza może spowodować uszkodzenie urządzenia. Co może skutkować całkowitym jego zepsuciem lub też ogromnymi kosztami związanymi z jego naprawą.

Niektóre często popełniane błędy podczas odkurzania to:

Nieodkurzanie w obu kierunkach: Jest to powszechny błąd, który popełnia wielu właścicieli domów. Odkurzanie dywanu lub jakiejkolwiek innej powierzchni usuwa z niej jedynie kurz. Metoda odkurzania nie usuwa jednak całego brudu z powierzchni dywanu lub kanapy. Odkurzanie w obu kierunkach usuwa alergeny i niewidoczne zabrudzenia, które czają się w domu.

Nieczyszczenie worków: Dotyczy to głównie osób, które używały odkurzaczy workowych. Czyszczenie worków jest niezwykle ważne, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Odkurzacze workowe działają najlepiej, gdy worki są wypełnione najwyżej do połowy. The Vacuum & Sewing Dealer’s Trade Association zaleca, aby zawsze opróżniać worki, gdy są wypełnione do połowy. Jeśli worki są zbyt pełne, wydajność odkurzacza może spaść o 50 procent.

Zbyt szybkie odkurzanie: Upewnij się, że poświęcasz czas na odkurzanie podłóg i innych płaskich powierzchni, aby usunąć kurz i alergeny. Powolne odkurzanie pozwala urządzeniu zasysać brud i kurz, a w efekcie utrzymać dywany i wykładziny w czystości. Powolne odkurzanie umożliwia również szczotkom urządzenia odpowiednie poruszanie dywanem i zasysanie pojawiających się na nim nieczystości.

Regulacja wysokości: Wyregulowanie wysokości odkurzacza jest niezwykle ważne, aby zapewnić komfortowe sprzątanie domu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, upewnij się, że wysokość odkurzacza jest dostosowana do powierzchni, którą sprzątasz. Na przykład, dostosuj wysokość odkurzacza, gdy przechodzisz z dywanu na twarde drewno.

Więcej informacji w artykule https://kb.pl/porady/czy-potrzebny-mi-odkurzacz-bezprzewodowy-_wp21/