Zalety oraz aspekty instalacji fotowoltaicznych

Kategoria:

Opis

Instalacje fotowoltaiczne uzyskują prąd, jaki posiada pokaźniejszą częstotliwość aniżeli ten wywodzący się z sieci publicznej. Stąd także zawsze w pierwszej kolejności zużywa się prąd pochodzący z instalacji, a później używa się dopiero prąd z sieci. Zdarza się niemniej jednak, że pojawia się nadwyżka prądu, który jest niewykorzystywany. To naturalnie dzięki użytkowaniu wyjątkowych liczników dwukierunkowych można z powodzeniem przesłać taką nadwyżkę do sieci publicznej. Polska regulacja o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) mówi klarownie, iż nie ma w takim wypadku konieczności posiadania własnej aktywności.

I tu pojawia się pojęcie: prosument czyli podmiot, który jest równolegle producentem energii (fotowoltaicznej) jak i jej konsumentem – więcej na witrynie fotowoltaika. W sytuacji, gdy produkowany prąd jest niewystarczający można pobierać go z sieci publicznej. Systemy fotowoltaiczne on-grid nie wymagają użytkowania specjalistycznych akumulatorów, a to oddziałuje na obniżenie wydatków montażu. Instalacje fotowoltaiczne sieciowe to przyciągające rozwiązanie, jakie zezwala oszczędzić dużo pieniędzy.

Oprócz dyspozycji wysyłania nadmiaru prądu do sieci ustawa o OZE wzmiankuje też o systemie opustów dla instalacji prosumenckich (net-metering). W praktyce oznacza to, iż posiadacz mikroinstalacji ma szansę przesłania nadwyżki energii do sieci i odebrania jej w ciągu jednego roku. Prosument może zatem wyprodukować energię w dowolnym momencie, a też odebrać ją kiedykolwiek zechce. Fachowo nazywa się to bilansowaniem jednorocznym energii. Jest to nic innego jak wyliczanie różnic między prądem wprowadzonym do sieci, a zużytym w ciągu roku. To naturalnie dzięki takiemu rozwiązaniu wolno uniezależnić się w pełni od wzrostu cen za energię elektryczną. Co więcej instalacja fotowoltaiczna ma okazję posiadać też nadzwyczajny licznik, który zezwala analizować wykresy wyczerpywania energii.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Zalety oraz aspekty instalacji fotowoltaicznych”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *