Projektowanie placu zabawy – o czym należy pamiętać

Kategoria:

Opis

Placyki zabaw to nieodłączny element każdego osiedla, są bowiem świetnym miejscem na dziecięce zabawy. W ostatnich latach pojawiło się na nich wiele ciekawych rozwiązań, dzięki czemu zabawa ta jest jeszcze przyjemniejsza i ciekawsza. O ile jednak małe dzieci mogą się tam beztrosko bawić długimi godzinami, to w obowiązkach dorosłych należy zapewnienie im bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie. Dotyczy to zarówno konstrukcji urządzeń, jaka musi być wykonana zgodnie ze wszystkim przepisami, lecz również i regularnych inspekcji. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że na tego typu placach mogą się nawet bawić niemowlaki, i nie można pozwolić sobie na żadne niedopatrzenia. Każdy ostry, odstający narożnik może być powodem jakiegoś wypadku i potrzebą wizyty w szpitalu.

Z tego też powodu już przy samym projekcie trzeba mieć na uwadze wiele istotnych szczegółów, wpływających znacząco na wcześniej wspomniane bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności wszystkie montowane urządzenia posiadać powinny niezbędne certyfikaty, co oznacza że wcześniej zostały przebadane przez uprawnione osoby pod kątem zgodności z obowiązującymi normami. Ale tak samo ważne będzie ich prawidłowe rozmieszczenie i późniejsze zamontowanie. Zaplanowanie placu zabaw w taki sposób, aby dane zabawki i urządzenia nie wpływały na sąsiednie wymaga odpowiedniej praktyki, i dlatego warto żeby się tym zajęły osoby, jakie umieją to robić. A rozmaitych błędów jest wiele, zaczynając od zbyt małej odległości pomiędzy sprzętami po umieszczanie ich zbyt nisko nad ziemią, bez zachowania odpowiednich prześwitów.

Jeśli chodzi o montaż konieczny jest nadzór osób, jakie będą to robić, zdarzają się bowiem przypadki, gdy nie zawsze się one przykładają do swojej pracy i popełniają istotne błędy. Duże znaczenie mają także późniejsze inspekcje, które mają ocenić stan techniczny całego wyposażenia. Sporo informacji w tym temacie można będzie znaleźć na stronie https://rzeczoznawca-dmuchance.pl/urzadzenia/silownie-zewnetrzne-atesty-orzeczenia-przeglady/, jeśli ktoś będzie zainteresowany tą tematyką, to może tam zajrzeć.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY