Poza kadrem

"Poza Kadrem" to doskonała książka, zarówno dla każdego kto myśli o tym aby zająć się fotografią poważniej niż weekendowo / spacerowo a także dla zawodowych fotografów, którzy po prostu powinni po nią sięgnąć bez zbędnych tłumaczeń. David duChemin zajmuję się przede wszystkim fotografią humanitarną i dokumentalną. Nie znajdziecie w niej nic na temat ustawiania lamp i wyboru Canona czy Nikona. Znajdziecie natomiast kilka stron skutecznie odstraszających od wybierania takiej drogi życiowej... ale jeśli na nic te tłumaczenia, bo powołanie jest silniejsze od  zdrowego rozsądku to będziecie czytać. Ja pochłonąłem ją całą zaczynając od wyjścia ze sklepu i wpadając od czasu do czasu na klientów pewnej galerii - niestety nie udało mi się poczytać do poduszki bo skończyłem przed powrotem do domu.

Książka opisuję problemy jakie napotykają fotografowie w swojej pracy (a napotykają ich kilka) i chociaż prowadzeniu firmy poświęcony jest cały rozdział - nie jest to podręcznik do marketingu ale zgrabnie zebrane doświadczenia i próby podpowiedzi rozwiązań. Nie ma tutaj żadnej "złotej reguły", bardziej szukanie odpowiedzi w sobie samym i we własnych poczynaniach.

"Początki są trudne. Zmiany chyba jeszcze trudniejsze. Dlatego wielu z nas trudno znieść myśl, że możemy zarabiać na życie dzięki naszemu hobby, które tak bardzo kochamy. Boimy się nawet głośno mówić o tym pomyśle taka postawa niczego, niestety, nie ułatwia. Wysłuchanie mojej opowieści - i historii innych osób - może się przydać na początek. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że najważniejsze podstawy to nie kwestie fotograficzne. istotniejsze są wyobraźnia, zapał i szerokie spojrzenie na świat".

David także przygląda się sylwetkom kilku znanych fotografów takich jak Chase Jarvis czy Zack Arias, wszystko to uwieńczone rozmową z Joe McNallym. Książka na stronie wydawcy tutaj.

Więcej zdjęć Davida oraz jego blog można zobaczyć na pixelatedimage.com, zachęcam także do zajrzenia na craftandvision.com gdzie można kupić kilka dobrych e-booków w dobrej cenie.